CSK15PP Budget Brand Sprag Clutch Bearing with Internal and External Keyways 15x35x11mm
In stock
SKU: CSK15PP-BUDGET
Sprag clutch one way bearing with internal and external keyways 15mm inside x 35mm outside x 11mm wide
All prices exclude VAT unless otherwise stated
FREE Shipping Truck
Product details
  • Quality Budget
  • Vendor BKL Brand
  • SKU CSK15PP-BUDGET
  • Inside diameter (d) 15mm
  • Outside diameter (D) 35mm
  • Width (B) 11mm
Type CSK are sprag type freewheels integrated into 62.. series ball bearings. It is bearing supported, shipped grease lubricated and protected against dust larger than 3mm diameter.
d: 15mm
D: 35mm
B: 11mm
k: 5 x 1.2mm
k2: 2mm
Torque capacity: 17Nm